Vıdeo Konferans Sistemleri Satış Ve Kiralama Hizmeti


Video Konferans Nedir?
 

Sadece kişilerle konuştuğunuz ya da kişileri dinlediğiniz değil aynı zamanda onları görebildiğiniz görüşmeler için tahsis edilmiş, ses-görüntü iletişim teknolojisidir.

Video Konferans
İki nokta arasında bulunan mevcut data hatları üzerinden ( ISDN veya IP ) yapılan interaktif ve eş zamanlı ses, görüntü ve data transferidir.
 

Video konferans dünyanın herhangi bir ülkesinde uygun teknik donanıma sahip olması şartı ile bütün mekanlarla özel ve veya iş ile ilgili iletişiminizi ;onları dinleme ve görme imkanı tanıdığı gibi elinizdeki dokümanları görsel olarak iletme olanağı da sağlamaktadır

 
 
Video Konferans Nasıl Yapılır?
 
Video konferans sistemleri kamera, mikrofon ve codec ten olusan telekominikasyon cihazlarıdır. Video konferansodasındaki kisilerin ve dökumanların görüntülerini ileten kameralar ,sisteme entegre yada ayrık olabilirler. Mikrofonlar, oda icindeki konusmalari ses olarak algılama islevini gerceklestirirler. Video konferans sistemlerinde ekoyu engellemek icin genellikle çok yönlü mikrofonlar kullanılmaktadır. Codec cihazi ise kamera ve mikrofondan gelen analog ses ve görüntü bilgilerini dijital formata dönüştürmek, bundan sonra da iletişim altyapısından daha rahat iletilmesini sağlamak için sıkıştırmaktadır. Bir diğer görevi de karşı taraftan gelen sıkıştırılmış ses ve görüntü bilgisini açmak, analog formata dönüştürmek ve gösterilmek üzere televizyon veya sunuş cihazına göndermektir.

İletişim altyapıları olarak genellikle ISDN veya IP kullanılır. IP sistemler ise genelde kullanıcıların kendi network ağlarında kullandıkları sistemler oldukları için bu sistemlerin dışarıya çıkabilmeleri direkt olarak mümkün olmamaktadır. ISDN altyapısına sahip video konferans sistemlerinde ise mevcut olan telefon numarası üzerinden dünyanın herhangi bir yerinden aranabilir ve ya aranabilirler. Normal telefon hatları ile farkı tek bir hattın üzerinden daha güvenilir, hızlı ve kaliteli bağlantılar kurulmasına imkan tanımasıdır.

Günümüz teknolojisinde ISDN teknolojisine yakın başka bir iletişim teknolojisi yoktur. Satın almayı düşünen müşterilerimize gerçekleştirdiğimiz demolarda, teknik personellerimiz sistemi detayları ile tanıtmaktadır.

Video konferans görüşmeleri noktadan noktaya (Point to Point ) ve Çok Noktalı ( Multipoint ) olmak uzere iki sekilde yapılmaktadır.
 
 
Noktadan Noktaya ( Point to Point ) Görüşme
 
Bu tip video konferans görüşmelerinde bir arayan bir de aranan lokasyon olmak üzere iki taraf vardır. Bir ekranda karşı tarafın görüntüsü diğer ekrandada arayan tarafın görüntüsü gözükmektedir.
 
Çok Noktalı ( Multipoint ) Görüşme
 
Bu tip video konferans görüşmelerinde ikiden fazla lokasyon aynı anda görüşmektedirler. Bunun için harici bir Çoklu Konferans Ünitesine ( MCU-Multipoint Control Unit ) veya MCU desteği olan bir uç sisteme gerek vardır. Bu görüşmelerde yapılan ise MCU cihazı aranarak sanal odalardan birine katılmaktır. Daha sonra o sanal odada bulunan diğer sistemlerle beraber iletişime geçmektir. Toplantı şekline göre ekrana gelen görüntü konuşan kişinin ekrana gelmesi ve bütün seslerin mix edilerek her lokasyona bu seslerin iletilmesidir. Bir diğer toplantı şekli ise sürekli sunum ( Continouos Presence ) denilen ekranın dörde veya altıya bölünerek toplantıya katılan herkesin aynı anda görüntülenmesidir.
 
 
Neden Video Konferans?
 
Mesafeleri kısaltır
 
Video Konferans farklı mekanlardaki kişileri aralarındaki uzaklık ne olursa olsun biraraya getirerek iletişimlerini sağlar. Farklı mekanlarda bulunan yöneticilerin biraraya gelmesi ile birlikte karar alma hızlanacaktır. Dünyanın neresinde olursa olsun istediğiniz kişi ile istediğiniz zamanda görüşebileceksiniz.
 
Maliyetleri azaltır
 
Daha az seyahat, otel, kiralama ve yiyecek masrafi ödeyerek şiketinizin seyahat masraflarını düşürebilirsiniz. Yüksek maliyet nedeni ile ertelediğiniz veya iptal ettiğiniz görüşmelerinizi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Video Konferans ile daha çok toplantıyı daha ucuza gerçekleştirebileceksiniz.
 
Verimliliği arttırır
 
Seyahat için harcanan zaman ve sıkıntı ortadan kalkacak, işe harcanan zaman ve verimlilik artacaktır. Seyahatin getirdiği yorgunluk ve istenmeyen olaylardan uzaklaşan bir kişinin üretim kapasitesi ve verimliliği artacaktır. Alıştığı ortamda hareket edebilecek ve akşam yemeğine evine dönebilecektir.
 
Hızlı kaynak kullanımı
 
Anahtar konumdaki insanlarla ve bilgilerle bağlantınız size konuyla ilgili en yakın bilgiyi getirecektir. Kilit noktalardaki bilgilere ulaşmak kolaylaşacağından çözüme ulaşmak hızlanacaktır. Hızlı kaynak kullanımı ile hızlı ve etkili cözümlere kolayca ulaşabileceksiniz.
 
İletişimi güçlendirir
 
İnsanların daha sık biraraya gelebilme imkanının artması ile bilgi alışverişi daha etkili ve güçlü olacaktır. Maliyet fazlalığı, uçaklarda yer bulamamak gibi nedenlerle yapamadığınız seyahat ve toplantılarınızı gerçekleştirme imkanınız artacağından bilgi alışverişi daha cok, hızlı ve güçlü olacaktır.
 
Karar almayı hızlandırır
 
Konuşmak istediğiniz kişiye ulaşmanız daha kolay olacağından neticeye daha kolay varılır. Istediğiniz kişi ile konuşma imkanınız artacağından varmanız gereken sonuçlara daha hızlı ulaşabileceksiniz.
 
Çalışanların rahatlığı
 
Seyahat için harcanan zaman, enerji ve stres ortadan kalkacağından çalışanların motivasyonu artacaktır. Seyahat etmenin yarattığı sıkıntı ve yorgunluktan uzaklaşacağından çalışanların daha etkili ve rahat çalışabileceği bir ortam oluşacaktır.
 
Sorunlara çözüm
 
Sorunların çözümü sonuca ulaştıracak kişiler nerede olursa olsun hızlı bir şekilde yapılır. Farklı yerlerdeki yönetici veya çalışanlarınızla ve uzman kişilerle buluşmanız kolaylaşacağından şirketiniz için kritik olan çözümleri kolay ve hızlı yapabileceksiniz.
 
Hızlı ürün tanıtımı
 
Hızlı karar alma sayesinde ürünler pazara daha çabuk sunulur. ürünlerinizin tanıtımını daha hızlı, görsel ve etkili yapabileceksiniz. Günümüzün rekabetçi piyasasında video konferans size ürünlerinizi rakiplerinize oranla daha hızlı piyasaya sokma imkanı yaratacaktır.
 
Takım çalışması
 
Takım calışmasını destekleyeceğinden bilgi alışverişini arttıracaktır. Dünyanın neresinde olursa olsun iş arkadaşlarınızla sürekli iletişim kurma imkanının bulunması takım ruhunu kamçılayarak ortak bilinci yükselterek birlikten alınacak gücü arttıracaktır.
 
Çevreye uyumlu
 
Araba, uçak gibi seyahat araçlarının bıraktığı zararlı atıkları azaltmamızı sağlar. Günümüz dünyasında hızla gelişen teknoloji kimyasal atıklarıda beraberinde getirmektedir. video konferans çevreye uyumlu teknolojisi ile bu zararları azaltacaktır.
 
Müşteri tatmini artar
 
Ulaşılabilecek insan sayısının artması ile müşteri ihtiyaçlarına çabuk ve etkili çözümler bulunur. Video konferans ın yarattığı tüm bu imkanlar servis kalitenizi arttıracağından müşterilerinize daha kaliteli ve etkili çözümler sunabilmenizi sağlayacaktır.